Kajakiem

Kajakiem i pontonem przez Nysę Łużycką

Jest to świetny sposób na spędzenie całego dnia oraz relaks dla tych, którzy lubią dziką przyrodę.

W okolicy znajdują się wypożyczalnie sprzętu wodnego – jedna po stronie niemieckiej oraz jedna po stronie polskiej.

Trasa kajakowa po Nysie jest oznaczona i przygotowana dla kajakarzy, dostępne są wyjścia i wejścia do rzeki, znaki informujące o kilometrażu, przeszkodach, atrakcjach i miejscach na biwak. Elementy te zostały przygotowane w ramach projektu Przygoda z Nysą.

Czego się spodziewać ?

Technicznie trasa kajakowa Nysą Łużycką jest bardzo łatwa, nurt jest spokojny, emocje niczym przy meczu szachistów, pontonem należy wręcz omijać mielizny, za to jest czas by faktycznie odpocząć, przecinając podczas spływu Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa oraz Rezerwat nad Młyńską Strugą. Pomocny w relaksie okaże się również brak zasięgu sieci komórkowej – na odcinkach oddalonych od miejscowości. Uważać należy jednak przy tamach i jazach – tutaj jest głębiej i warto zachowywać się odpowiedzialnie, korzystać z wyznaczonych miejsc przenoszenia kajaków i pontonów.

Krajobraz Nysy Łużyckiej jest zróżnicowany i piękny, rzeka nie jest uregulowana, za najciekawszy uważa się odcinek od Bucze do Łęknicy, kolejny etap to Łęknica – Żarki Wielkie – tutaj nurt jest jeszcze bardziej leniwy i niestety trzeba zacząć wiosłować częściej.

Propozycje spływów, jakie oferowane są najczęściej to:

Trasa 1 – Bucze – Przesieka – Łęknica – ok 6h.
Trasa 2 krótsza – Przesieka – Łęknica – ok 3h.
Trasa 3 najkrótsza – Łęknica – Żarki Wielkie – ok 2h.

Są również inne opcje tras, jednak najlepiej konsultować je z właścicielem wypożyczalni

Informacje dot. aktualnej oferty znajdziecie Państwo na https://kajaki-leknica.eu

Skip to content