top
logo
Odsłon : 2004923

Naszą witrynę przegląda teraz 95 gości 

leknica.pl qr-link

leknicaqrlink

Statystyka

logo2


Start Turystyka Parki, formy ochrony przyrody Geopark Łuk Mużakowa Charakterystyka Geoparku Łuku Mużakowa
Charakterystyka Geoparku Łuku Mużakowa PDF Drukuj Email
czwartek, 23 kwietnia 2009 12:29

 

ForErozmin Informacje ogólne

Park powstał w 2001 roku. Obejmuje powierzchnię 18200 ha (teren gmin:

Brody, Tuplice, Trzebiel, Łęknica, Przewóz). Park utworzono w tym miejscu by chronić polską część moreny czołowej, ukształtowanej przez lodowiec skandynawski. Morena (łuk) rozciąga się po obu stronach granicy polsko-niemieckiej, którą w tym miejscu stanowi Nysa Łużycka. Forma łuku jest wyjątkowo ładnie ukształtowana i widoczna z kosmosu.

 

Istniejące formy ochrony przyrody

W obrębie parku znajdują się: Park Mużakowski i rezerwat leśny „Nad młyńską Strugą”, dwa użytki ekologiczne: „Leśne bagno” i „Dolina”, oraz 18 pomników przyrody: 17 drzew i 1 głaz narzutowy.

 

Atrakcje Parku Krajobrazowego „Łuk Mużakowa”:

Największe nagromadzenie geotopów (obiektów o wartościach geologicznych) występuje w okolicy Łęknicy. Jest to unikalna ciekawostka turystyczna. To właśnie tutaj na niewielkiej przestrzeni możemy zwiedzić najciekawsze obiekty geoturystyczne regionu. Jest to miejsce dawnej eksploatacji iłów ceramiki budowlanej, węgli brunatnych i kruszywa naturalnego. W wyniku prowadzonej, od ponad 160 lat eksploatacji kopalin, zarówno podziemnej jak i odkrywkowej, powstały tu charakterystyczne zapadliska terenu oraz wyrobiska, które obecnie w większości zalane są wodą. Płytkie zaleganie pokładów węgli brunatnych i iłów ceramicznych zawdzięczamy działalności lądolodu, który w skali regionu uformował Łuk Mużakowa. W trakcie, krótkiej pieszej wędrówki możemy obserwować piękne barwy żelazistych wód, przechadzać się po „węglowej plaży” czy też śledzić trasę wychodni pokładu węgla brunatnego. Jednym z ciekawszych do zwiedzania obiektów jest „żelaziste źródełko” - wypływ silnie zmineralizowanych wód, z których wytrącają się rzadko spotykane żelazowo-siarkowe naskorupienia.

 

Wkrótce zostanie rozpoczęta budowa ścieżki turystycznej z ławkami i tablicami informacyjnymi.

- dojazd od ulicy Wiejskiej.

 

Idea geoparku / Turystyka w przyszłości

Całą morenę Łuk Mużakowa planuje się objąć transgranicznym geoparkiem, który miałby być wpisany na listę UNESCO. Tę ideę wspierają niemieckie środowiska naukowe (Geopark Muskauer Faltenbogen), a po stronie polskiej - Stowarzyszenie Geopark Łuk Mużakowa.

 

Na terenie Łuku Mużakowa, po stronie polskiej są planowane trzy centra turystyczne związane z poszczególnymi gminami:

  • TUPLICE,
  • TRZEBIEL,
  • ŁĘKNICA.

 

Rezerwat „Nad młyńską strugą”

W okolicy Łęknicy na terenie Łuku Mużakowa znajduje się rezerwat leśny "Nad Młyńską Strugą".

 

 

Poprawiony: środa, 31 października 2012 14:00
 

Podobne artykuły


bottom
top

Nasze strony WWW

Nowości

Popularne

Archiwum


bottom