top
logo
Odsłon : 2698625

Naszą witrynę przegląda teraz 277 gości 

leknica.pl qr-link

leknicaqrlink

Statystyka

logo2


Start Turystyka Parki, formy ochrony przyrody Rezerwat nad młyńską strugą Rezerwat nad młyńską strugą
Rezerwat nad młyńską strugą PDF Drukuj Email
środa, 27 marca 2013 09:44

Rezerwat nad Młyńską Strugą - SkrodaRezerwat nad młyńską strugą leży nad rzeczką Skrodą [zam. Skródą], którą nazywa sie również Młyńską Strugą. Uwagę przyciąga czerwone i pomarańczowe zabarwienie wód rzeki. Rezerwat graniczy z Geoparkiem Łuk Mużakowa. Stanowi fragment charakterystycznego lasu naturalnego mieszanego z bogatym runem właściwym dla borów bukowo-dębowych. Jest jedną z najciekawszych, przyrodniczych i krajobrazowych, atrakcji w tym rejonie. Szlak, przez rezerwat od strony Łęknicy, zaczyna się od ulicy Wiejskiej i wiedzie w pobliżu licznych meandr rzeczki Skrody, do ruin dawnego młyna "Kucyk" - naprawdę warto zobaczyć ten naturlany, bogaty krajobraz. Początek trasy psuje widok dawnego wysypiska śmieci, jednak kierując się od niego w prawo [kierunek południowy-wschód] jest już tylko lepiej. Jest to świetna propozycja dla entuzjastów wycieczek rowerowych. Możecie Państwo podziwiać bogactwo drzewostanu, jak również runa leśnego. Na całej partii poddanej pod ochronę przeważa buk i dąb. Występuje także sosna, lipa, wiąz, modrzew, grab, jarzębiny, klon, jodła, świerk, pojedynczo dąb, buk w II klasie wieku. W podszycie występują: bez, jarząb, świerk, kruszyna, osika, dąb pokrywający 55% powierzchni. W runie występują paprocie: orlica pospolita i nerecznica samcza, śmiałek darniowy, borówka czernica, turzyce, kosmatka owłosiona, fiołek leśny, sałatnik leśny, szczawik zajęczy. Rezerwat obfituje też w wiele gatunków zwierzyny leśnej.


 Historia:

Rezerwat "Nad Młyńską Strugą" został założony 15 lipca 1970 roku.
Niezwykle interesujące są ślady, jakie pozostawiły wojska II Armii Wojska Polskiego, które forsowały Nysę Łużycką. Na jednym z buków wyryto napis "19 – IV – 45 BAZIUK front nad Nissą". W środkowej części rezerwatu napotkać można rów strzelecki i ślady po ziemiance.  Na wielu drzewach widoczne są ślady po pociskach i odłamkach.
Trasa przez rezerwat od strony Łęknicy wiedzie do ruin dawnego młyna i osady "Kucyk". Odnaleźć można pozostałości dawnego mostku, nasypu po kolejce wąskotorowej, drogi stokowej, a także podstaw wału Cardana, który przenosił napęd ze spiętrzenia wód na turbinę młyna.


Większy widok mapy

 

 

gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1   

 

Poprawiony: środa, 27 marca 2013 10:13
 

bottom
top

Nasze strony WWW

Nowości

Popularne

Archiwum


bottom