top
logo
Odsłon : 2698510

Naszą witrynę przegląda teraz 95 gości 

leknica.pl qr-link

leknicaqrlink

Statystyka

logo2


Start Turystyka Parki, formy ochrony przyrody Geopark Łuk Mużakowa Geopark UNESCO Łuk Mużakowa
Geopark UNESCO Łuk Mużakowa PDF Drukuj Email
czwartek, 23 kwietnia 2009 12:29

 Geopark Łuk Mużakowa rdzawy krajobraz2

 Informacje ogólne

Park powstał w 2001 roku. Obejmuje powierzchnię 18200 ha (teren gmin: Brody, Tuplice, Trzebiel, Łęknica, Przewóz). Park utworzono w tym miejscu by chronić polską część moreny czołowej, ukształtowanej przez lodowiec skandynawski. Morena (łuk) rozciąga się po obu stronach granicy polsko-niemieckiej, którą w tym miejscu stanowi Nysa Łużycka. Forma łuku jest wyjątkowo ładnie ukształtowana i widoczna z kosmosu.

 

 

W 2015 roku Geopark uzyskał prawo posługiwania się znakiem UNESCO.

 

UNESCO Geopark

 

Istniejące formy ochrony przyrody

W obrębie parku znajdują się: Park Mużakowski i rezerwat leśny „Nad młyńską Strugą”, dwa użytki ekologiczne: „Leśne bagno” i „Dolina”, oraz 18 pomników przyrody: 17 drzew i 1 głaz narzutowy.

Geopark Łuk Mużakowa rdzawy krajobraz

 

Mapa transgranicznego obszaru Geoparku UNESCO Łuku Mużakowa:

Mapa ŁM ver PL logo unesco-01 1100

 

Atrakcje Parku Krajobrazowego „Łuk Mużakowa”:

Największe nagromadzenie geotopów (obiektów o wartościach geologicznych) występuje w okolicy Łęknicy. Jest to unikalna ciekawostka turystyczna. To właśnie tutaj na niewielkiej przestrzeni możemy zwiedzić najciekawsze obiekty geoturystyczne regionu. Jest to miejsce dawnej eksploatacji iłów ceramiki budowlanej, węgli brunatnych i kruszywa naturalnego. W wyniku prowadzonej, od ponad 160 lat eksploatacji kopalin, zarówno podziemnej jak i odkrywkowej, powstały tu charakterystyczne zapadliska terenu oraz wyrobiska, które obecnie w większości zalane są wodą. Płytkie zaleganie pokładów węgli brunatnych i iłów ceramicznych zawdzięczamy działalności lądolodu, który w skali regionu uformował Łuk Mużakowa. W trakcie, krótkiej pieszej wędrówki możemy obserwować piękne barwy żelazistych wód, przechadzać się po „węglowej plaży” czy też śledzić trasę wychodni pokładu węgla brunatnego. Jednym z ciekawszych do zwiedzania obiektów jest „żelaziste źródełko” - wypływ silnie zmineralizowanych wód, z których wytrącają się rzadko spotykane żelazowo-siarkowe naskorupienia.

 

Geopark formy erozyjne

Przeczytaj koniecznie - główna atrakcja turystyczna w obszarze Geoparku UNESCO Łuk Mużakowa - Trasa geoturystyczna "Dawna kopalnia Babina"

 

 

Pozostałe atrakcje przyrodnicze warto odwiedzenia:

W okolicy Łęknicy w obrębie Łuku Mużakowa znajduje się rezerwat leśny "Nad Młyńską Strugą" oraz Park Mużakowski.
(Często mylone - są to zupełnie odminne formy ochrony przyrody - różnią się one również pod względem krajobrazu).

Poprawiony: wtorek, 28 sierpnia 2018 13:20
 

bottom
top

Nasze strony WWW

Nowości

Popularne

Archiwum


bottom