top
logo
Odsłon : 2698502

Naszą witrynę przegląda teraz 69 gości 

leknica.pl qr-link

leknicaqrlink

Statystyka

logo2


Start Turystyka Parki, formy ochrony przyrody Geopark Łuk Mużakowa Trasa geoturystyczna „Dawna kopalnia Babina”
Trasa geoturystyczna „Dawna kopalnia Babina” PDF Drukuj Email
wtorek, 28 sierpnia 2018 11:00

Geościeżka Dawna Kopalnia Babina -wTrasa geoturystyczna „Dawna kopalnia Babina” – obejmuje najciekawsze obiekty krajobrazu pogórniczego, świadczące o wieloletniej historii górniczej okolic Łęknicy, gdzie do lat 70. ubiegłego wieku istniała kopalnia „Babina”, w okresie powojennym nazywana „Przyjaźń Narodów – szyb Babina”. Ścieżka o długości 4 km jest częścią Geoparku Łuk Mużakowa. Trasa pieszo-rowerowa została oznakowana tablicami w języku polskim i niemieckim.. Łuk Mużakowa to jedna z nielicznych w środkowej Europie, tak dobrze zachowanych moren czołowych, o regularnym podkowiastym kształcie. Wyróżnia się ona również tym, że w jej obrębie występują płytko zalegające pokłady węgla brunatnego, glin ceramicznych oraz piasków kwarcowych, wykorzystywanych dawniej w przemyśle energetycznym, ceramicznym i szklarskim. Były one tutaj wydobywane przez około 160 lat.

 

The Former Babina Mine geotouristic route nenW wyniku długotrwałej działalności górniczej, w granicach polskiej części moreny mużakowskiej, powstało pojezierze antropogeniczne, na które składa się ponad 100 zbiorników różniących się wielkością, kształtem i barwą wody, związanej z niespotykanym powszechnie chemizmem. Pojezierze to, z uwagi na swoją wielkość, róznorodność i zakwaszenie wód, jest unikatowe w skali kraju. Na trasie ścieżki geoturystycznej można zobaczyć różne typy zbiorników poeksploatacyjnych oraz inne elementy krajobrazu pogórniczego, takie jak: wychodnie pokładu węgla brunatnego, źródliska kwaśnych wód, gdzie wytrącają się różnorodne związki mineralne oraz fantastyczne formy erozyjne utworzone na krawędzi zbiorników, w obrębie dawnych zwałowisk pokopalnianych. Jedną z atrakcji ścieżki geoturystycznej jest drewniana wieża widokowa o wysokości 24 m przy zbiorniku „Afryka”, z której możemy podziwiać panoramę wyrobisk dawnej kopalni oraz okolicę Łęknicy i Bad Muskau, po niemieckiej stronie.
W 2013r. trasę odwiedziło 15 887 turystów.

Mapy Mapa-geościeżka2

 

 

Galeria

 Zapraszamy na stronę Nadleśnictwa Lipinki - tutaj znajdziecie Państwo jeszcze więcej materiałów i informacji o trasie geoturstycznej oraz innych atrakcjach, które zostały zagospodarowane i udostępnione turystom - dzięki Nadleśnictwu Lipinki:

http://www.lipinki.zielonagora.lasy.gov.pl/sciezka-geoturystyczna

Pozostałe atrakcje przyrodnicze warto odwiedzenia:

W okolicy Łęknicy w obrębie Łuku Mużakowa znajduje się rezerwat leśny "Nad Młyńską Strugą" oraz Park Mużakowski.
(Często mylone - są to zupełnie odminne formy ochrony przyrody - różnią się one również pod względem krajobrazu).

Poprawiony: wtorek, 28 sierpnia 2018 13:20
 

bottom
top

Nasze strony WWW

Nowości

Popularne

Archiwum


bottom