top
logo
Odsłon : 2698358

Naszą witrynę przegląda teraz 53 gości 

leknica.pl qr-link

leknicaqrlink

Statystyka

logo2


Start Start Archwium
„Grenzrally” - Graniczny Wyścig Miejski po obu stronach Nysy PDF Drukuj Email
piątek, 18 października 2013 12:41

W czwartkowe popołudnie 26 września bieżącego roku miała miejsce już poraz drugi impreza odbywająca się w ramach Europejskiego Dnia Języków. Tym razem było to „Grenzrally" czyli Graniczny Wyścig Miejski po obu stronach Nysy, w którym brały udział dzieci z przedszkola i świetlicy z Łęknicy oraz z Bad Muskau. Są to kolejne „sąsiedzkie" działania w ciągu dziewięciu lat współpracy, gdzie razem z naszym niemieckim sąsiadem spędzamy wspólnie czas przy zabawie i nauce.

 

Spotkanie odbywało sie na terenie Parku Mużakowskiego, gdzie tematyką przewodnią projektu była animacja językowa. Każda grupa składała się z polskich i niemieckich uczestników i liczyła po sześć osób wraz z opiekunem. Grupki dzieci miały do pokonania wcześniej wyznaczoną trasę (Zamek, Kamień Pücklera, Pracownia Terenowa, rynek w Bad Muskau). W każdym punkcie czekały na nich zadania, które wspaniale sprawdziały się, jako środek poznawczy, emocjonalny i integracyjny w aspekcie edukacji międzykulturowej.
Zadania polegały m.in. na dopasowaniu wyrazów polskich do ich niemieckich znaczeń, kontaktu bezpośredniego z rówieśnikiem np. poprzez wspólne wymyślenie piosenki dla grupy oraz przy posługiwaniu się mapą w terenie. Końcowym zadaniem – była „krzyżówka", której rozwiązanie wskazało miejsce w którym, spotkali się wszyscy uczestnicy. Na miejscu – w Turmvilli, dzieci oglądały wspólnie zdjęcia, dostały prezenty oraz dyplomy uczestnictwa. Podczas całodniowego projektu dzieci mogły nawiązać bliższy kontakt, co niwelowało barierę językową. Satysfakcjonującą informacją zwrotną był uśmiech dzieci oraz pytanie - „kiedy kolejny wyścig''!?
Pragniemy podziękować przedszkolom i świetlicom z Łęknicy oraz z Bad Muskau za wsparcie oraz życzliwość i wspólną organizację tego wspaniałego dnia, który dzieci zapamiętają na długo. Cieszymy się, że mamy wkład w integrację polsko- niemiecką.

Jan Kawka
współorganizator wyprawy

Poprawiony: piątek, 18 października 2013 12:54
 

bottom
top

Nasze strony WWW

Nowości

Popularne

Archiwum


bottom