top
logo
Odsłon : 1820173

Naszą witrynę przegląda teraz 58 gości 

leknica.pl qr-link

leknicaqrlink

Statystyka

logo2


Start
Geopark Muskauer Faltenbogen / Łuk Mużakowa z tytułem UNESCO PDF Drukuj Email
wtorek, 31 maja 2016 11:48

28 maja br. w Nowym Zamku w Bad Muskau odbyło się uroczyste przekazanie aktu nadania tytułu UNESCO dla transgranicznego Geoparku Muskauer Faltenbogen / Łuk Mużakowa. Wręczenie aktów nadania tytułu UNESCO miało miejsce z udziałem przedstawicieli niemieckich i polskich komitetów ds. UNESCO w obecności Pani Marszałek Województwa Lubuskiego, Elżbiety Polak, saksońskiego Ministra Środowiska i Rolnictwa, Thomasa Schmidta oraz Ministra Rozwoju Terytorialnego, Środowiska i Rolnictwa Brandenburgii, Jörga Vogelsängera, burmistrza Łęknicy, Piotra Kuliniaka, a także licznych przedstawicieli instytucji i władz regionalnych.

Uroczyste przekazanie aktu nadania tytułu UNESCO odbyło się w związku z przyznaniem niemiecko-polskiemu Geoparkowi tytułu „Światowy Geopark UNESCO”. Organizacja UNESCO doceniła wyjątkowy obszar geologiczny i gospodarczy oraz kulturowo-historyczny rozwój regionu granicznego.

Przypomnijmy, nadanie statusu Ṥwiatowego Geoparku UNESCO było możliwe dzięki przyjęciu w listopadzie 2015 r na 38 sesji Konferencji Generalnej UNESCO w Paryżu nowego programu UNESCO, International Geosciences and Geoparks Programme (IGGP). Konferencja Generalna uchwaliła również zasady dotyczące uzyskania i zachowania statusu światowego geoparku UNESCO.

Podczas sobotniej uroczystości zaproszeni goście, w tym marszałek Elżbieta Anna Polak oraz burmistrz Łęknicy Piotr Kuliniak podkreślali ważność i znaczenie tego wyróżnienia dla transgranicznego rozwoju regionu, w szczególności rozwoju ruchu turystycznego.

Certyfikat jest szczególnym wyróżnieniem i efektem wieloletniej pracy wielu osób i instytucji, na czele z niemieckim Stowarzyszeniem Geopark Muskauer Faltenbogen oraz polskim Geopark Łuk Mużakowa. Wiodącą rolę w badaniu i propagowaniu obszaru Geoparku mają panowie Dr Manfred Kupetz, przewodniczący niemieckiego stowarzyszenia oraz Jacek Koźma, geolog i wiceprezes stowarzyszenia polskiego. Nie do przecenienia jest również wsparcie lokalnych władz samorządowych w szczególności Burmistrza Łęknicy. Dziesiątki wydanych publikacji – sprawiły, że jest to jeden z najlepiej opisanych geoparków w Europie. Ogromną pracę wykonały Lasy Państwowe, przy realizacji projektu budowy ścieżki geoturystycznej - Wspólna marka “Geopark Łuk Mużakowa” drogą do UNESCO.

Podczas uroczystości Pani Marszałek – zaprosiła, także do Łęknicy na Święto Województwa Lubuskiego – 25 czerwca 2016r. Wybór miejsca nie był przypadkowy. Od dwóch lat województwo lubuskie skutecznie promuje parki. W tym roku obchodzimy jubileusz 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie. Jest to zatem okazja, by pochwalić się doświadczeniami współpracy na pograniczu.

Wykorzystano materiały ze strony lubuskie.pl

gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1

 

Fotografie: Biuro Stowarzyszenia Geopark Muskauer Faltenbogen w Doebern oraz Piotr Chara

Poprawiony: wtorek, 31 maja 2016 12:41
 

bottom
top

Nasze strony WWW

Nowości

Popularne

Archiwum


bottom